قالیشویی پامچال

قالیشویی پامچال

بهترین قالیشویی تهران

22367324 - 021

رفوگری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۴

رفوگری

فرش و قالی جز جدا نشدنی تمام خانه های ایرانی مدرن و کلاسیک است و جز همیشگی فرهنگ ایرانی ها محسوب می شود. از آنجا که فرش جز وسایل آسیب پذیر در منزل است که تحت تاثیر آسیب ها و شرایط مختلف قرار می گیرد باید در مراقبت از آن ها دقت کافی به خرج دهیم و در صورت بروز مشکل در آن ها، آن را رفع کنیم. هنر رفوگری بعد از هنر فرش بافی و قالیبافی ایجاد به وجود آمده است و انجام آن ظرافت و دقت بسیاری می خواهد. در ادامه با این هنر و ویژگی هایش بیشتر آشنا می شویم.

 

 

ضایعات مختلف فرش:

هنر رفو می تواند ضایعات مختلف فرش که در اثر عوامل مختلف مانند آتش سوزی، پوسیدگی، رطوبت، خورده شدن توسط موریانه، استفاده بیش از حد و غیره را برطرف کند. در حالت کلی در هنر رفو ضایعاتی که ممکن است در فرش به وجود بیاید را به دو دسته کلی تقسیم می کنند:

ضایعات ناشی از حوادث مختلف مانند رطوبت، آتش سوزی و یا هر حادثه دیگر

ضایعات ناشی از استفاده طولانی مدت مانند در رفتگی، جر خوردگی، رنگ پریدگی، پاره شدن شیرازه و غیره

یک رفوگر ماهر می تواند تمام ضایعات به وجود آمده در فرش و قالی را در صورتی که قابل ترمیم باشد به بهترین شکل ترمیم کند به طوری که اثری از خرابی قبل از ترمیم در فرش دیده نشود.

 

انواع رفوگری:

رفوگر با درنظر گرفتن میزان آسیب وارد شده به فرش اقدام به ترمیم می کند. در حالت کلی ترمیم روی فرش را به سه حالت رفو سطحی، متوسط و سخت تقسیم بندی می کنند. در حالت رفوگری سطحی یا درجه سه ضایعه فرش بسیار کم و سطحی است و رفوگری تنها به ترمیم پارگی با نخ های مشابه و همرنگ، رفع لکه های سطحی، ترمیم در رفتگی شیرازه و غیره محدود می شود. رفوگری متوسط و یا درجه دو شامل برطرف کردن ضایعاتی مانند بید زدگی، ساییدگی ها، پارگی های کوچک و موارد مشابه می شود. رفوگری درجه یک یا ترمیم سخت و کامل نیز شامل حال فرش هایی می شود که گره های اصلی آن در اثر شرایط مختلف مثلا چاقو از بین رفته باشد یا بخش هایی از فرش دچار سوختگی شده باشد. برای انجام هر کدام از انواع ترمیم حتما از یک استاد رفوگر ماهر کمک بگیرید بسیاری از قالی بافان تا حد زیادی با هنر رفوگری آشنا هستند اما به طور حرفه ای نمی توانند رفوی فرش را انجام دهند.

 

قیمت رفوگری:

رفوگری فرش با توجه به نوع آن  و میزان آسیب دیدگی فرش متفاوت است. بدون شک رفوگری در سطح عمیق قیمتی بیشتر از دو نوع دیگر دارد. اما به طور کلی برای رفو فرش های مختلف معمولا هزینه ای بین ۵۰ هزار تا ۱ میلیون تومان و شاید بیشتر را نیز پرداخت می کنید. توجه داشته باشید رفوی دقیق فرش های دست بافت و گران قیمت شاید گزینه بهتری نسبت به فروش آن ها باشد.

 

ابزار رفوگری:

یک رفوگر برای ترمیم فرش از ابزار مختلفی مانند میخ کش، اتو، قیچی، سوزن، چنگال، شانه، قلاب، چاقوی بافت، تخته، کیله، چهارچوب و غیره استفاده می کند.

شبکه های اجتماعی قالیشویی

همین حالا تماس بگیرید